پشم سنگ قیمتعایق کلسیم سیلیکات جهت عایقکاری لوله هایی با دمای زیاد زیاد تجهیزات آن همین طور در کاربر د هایی که نیاز به مواجهه در مساوی آتش دارند فرد د دارد. عایق های کلسیم سیلیکات در سه نوع مختلف تولید می شوند : بلاک های پیش ساخته ,قالب های لوله ای و تخته های عایق. امروزه تولید کلسیم سیلیکات به علت دارا بودن استحکام فشاری بالا , مهار فوائد خورندگی ساختار یکپارچه پایداری در دمای زیاد بالا است. عایق کلسیم سیلیکات توانایی تحمل دمای ۱,۲۰۰°F (نوع اول,جهت لوله ها نوع بلاک ) یا ۱,۷۰۰°F (نوع دوم, تخته های مواجهه با آتش) را داراست.عایق کلسیم سیلیکات ساختار یافته برای کاربر دهای با دما و قدرت زیاد زیاد در این متن پوش داده نشده است.
تاریخچه کلسیم سیلیکات

عایق کلسیم سیلیکات در حدود سال ۱۹۵۰ برای پایداری گرما ی بسیار زیاد بالایش ظهور کرد که در آن ۸۵% کربنات منیزیم وعایق پنبه نسوز خالص تشکیل شده بود در ابتدا , عایق کلسیم سیلیکات توسط الیافت پنبه نسوز تقویت شد. در انتهای سال ۱۹۷۲ , اکثر کارخانه های شمال آمریکا به تولید پشم شیشه, الیاف گیاهی , الیاف کوتاه پنبه ای یا ابریشم روی آوردند ولی در حال حاضر در کارخانه ای آمریکا شمالی عایق کلسیم سیلیکات بدون پنبه نسوز تولید می شود.
وقتی که واحد های صنعتی پروگرام کاهش و حذف پنبه نسوز را در ۱۹۷۰ شروع کردند, عایق بدون پنبه نسوز کلسیم سیلیکات به شکل وسیع ای در پالایشگاه های نفت, صنایع پتروشیمی, نیروگاه های برق, خطوط توزیع بخار و دیگر فرد د های که هم به استحکام فشاری بالا نیاز داشتند استفاده شد.
چگونه عایق کلسیم سیلیکات تولید می شود


کلسیم سیلیکات از سیلیس آمورف , آهک , الیاف تقویت کننده مصالح افزودنی بوسیله میکسر و آب ترکیب شده دوغ آب آن آماده می شود. این دوغ آب به گرما دهنده پمپ می شود و به آن گرما داده می شود به محض اینکه شروع به جوشیدن کرد به داخل قالب ها ریخته می شود. بعد از چند دقیقه , مصالح با استفاده از چکش خیس کردن از قالب جدا می شود. این قطعات شکل گرفته روی مجموعه از اجاق های قرار می گیرد جهت چندین ساعت, و وقتی که واکنش شیمیایی صورت گرفت کلسیم سیلیکات به دست می آید. پس این قطعات درون اجاق خشک کننده قرار می گیرد بعد از خشک شدن , قطعات برش خورده و به دو یا چند تکه تبدیل شده , بسته بندی می شوند. این پروسه نسبتاً انرژی کمی مصرف می نماید و بیشترین دمای ضروری حدود ۳۸۰°F است.
تولیدات, مصالح عایق اساساً به شکل کریستالی هستند با حباب های هوایی که بیشتر از مواد جامد آن است (بیشتر از ۹۰% آن هواست). میلیون ها حباب هوا کوچک تفکیک شده با دیوار های کریستالی ویژگیها یکتای عایق کلسیم سیلیکات را فراهم می آورند و تشعشعات خیلی کوچک فرو سرخ می توانند از آن عبور نماید و عایق کلسیم سیلیکات را عایق با فوائد مناسب تبدیل کرده است.
ویژگیها عایق کلسیم سیلیکات

ASTM C533 ,تحت عنوان “ویژگیها استانداد جهت بلاک ها لوله های کلسیم سیلیکات” استاندارد حداقلی جهت دو نوع بیان کرد ه است. نوع ۱ دارای حداکثر تحمل گرما ی فرد د ۱,۲۰۰°F است و بیشترین چگالی ممکن جهت آن ۱۵ پوند در هر قطعه مربعی (lbs/ft3) یا ۲۲ lbs/ft3 فوت است, درحالیکه نوع ۲ دارای حداکثر تحمل گرما ی ۱,۷۰۰°F بیشترین چگالی ۲۲ lbs/ft3 است. استحکام فشاری هر دو نوع بیشتر از ۱۰۰ پوند در هر قطعه مربعی به اینچ (psi), با ۵% تغییر شکل است که در استاندارد ASTM معین شده است.
حداکثر انقباض خطی , بعد از مواجه با بیشترین دمای کابرد فقط ۲۵ است استحکام خمشی آن بیش از ۵۰ psi جهت هر دو نوع است. هر دو پخش شعله و دود آن نزدیک به صفر است این مصالح در آتش سوزی شرکـت نمی کنند.
بیشترین میزان از دست دادن توده مجاز در ویژگیها ASTM حدود ۲۰% ۴۰% بعد از غلت میل کردن ۱۰ تا ۲۰ دقیقه است که به ترتیب نشانگیر پایداری بالا در مساوی شکستگی این عایق است.
هدایت گرما ی و استحکام فشاری بعد از آزمایش بیشتر دمای فرد د کاهش نیافته است بر حسب ASTM C411 همین طور این عایق جهت مهار خوردگی در استنلس استیل کربن کاربر د دارد. این مصالح همین طور به عنوان مصالح غیر مشتعل شونده در نظر گرفته شده اند(ASTM E136).
عایق کلسیم سیلیکات ً با ژاکت عایق پوشانده می شود : ورق آلمینیوم معمولی , ورق فولاد زد زنگ , برگه های PVC , پارچه شیشه ای با چسب درز بند مانع هوا یا لمینت چند لایه . جهت پیشگیری از نفوذ آب باید در لبه های ژاکت عایق از ورقه های فلزی مهره ای مصرف شود.
کاربر د های رایج کلسیم سیلیکات

کلسیم سیلیکات اکثرا ٌ ً روی لوله هایی با دمای بالا (بیش از ۲۵۰°F) تجهیزات و خدمات صنعتی, از قبیل کارخانه های شیمیایی, پالایشگاه ها , نیروگا های فشار قوی , خطوط توزع بخار مصرف می شود. در حالیکه ساختار سخت این عایق دارای منحنی هدایت گرما ی خطی است, استحکام فشاری خیلی بالا, استحکام خمشی بالا و بودن کلاس A در حفاظت در مساوی آتش اشتعال ناپذیری آن است ً این فوائد فیزیکی آنرا به مناسب ترین عایق در فرد د های با دمای خیلی بالا کاربر د های صنعتی تبدیل کرده است.